Föredrag
Föreläsning om färg och tyg i medeltida diplom med tillhörande sigill. Med Amica Sundström och Maria Neijman
- Sävesalen, Gotlands museum
Föreläsning om färg och tyg i medeltida diplom med tillhörande sigill. Med Amica Sundström och Maria Neijman
I Riksarkivets samlingar finns ett antal medeltida diplom med tillhörande sigill. För att skydda vaxsigillen har dessa sytts in i ett skyddande textilomslag, en sigillpåse. Påsarna är ofta i utmärkt skick eftersom de har varit skyddade mot solljus och skadedjur, trots att de är så gamla som 800 år. Tack vare deras fantastiska skick kan de berätta oerhört mycket om medeltidens tyger, färger och återbruk.
Vem har haft tillgång till dessa tyger, är det verkligen ett slaktat guldskinnstäcke som har klippts till småbitar och vad har Kungen för favoritfärg?
Av och med Historical textiles som består av Amica Sundström – arkeolog, vävare och 1:e antikvarie vid Statens Historiska museer och Maria Neijman hemslöjdskonsulent och enhetschef för de kulturhistoriska samlingarna vid Statens Historiska museer. Läs gärna mer på deras sida https://historicaltextiles.org